TR EN
DÖŞEME

UYGULAMA ALANI KOŞULLARI

Ahşaplarımızın tamamı ezilmeye karşı dayanıklıdır. Darbe, düşme, küçük alanlara ağır yük binmesi (mobilya), ince topuklu ayakkabı, ayakkabıların altındaki küçük taş ya da metal parçaları nedeniyle izler oluşabilir.

Yüzey bitişleri çiziklere karşı dayanıklıdır ve genellikle kolayca eski haline getirilebilir.

 
 

UYGULAMA TALİMATLARI

 • Bu ürün yalnızca montaj görevlileri tarafından uygun bulunan düz yüzeylerde profesyonel kullanım içindir. Farklı bir kullanım ürünün işlevselliğini bozabilir.
 • Malzemenin kuru depolama alanlarında saklanması gerekmektedir.
 • Uygulama, UNI 11368:2010’da belirtilen prosedürlere göre UNI 11265:2007 standartlarında belirtilen sorumluluk kriterlerine ve UNI CEN/TS 15717 standartlarında öngörülen değerlendirme kriterlerine uygun şekilde gerçekleştirilmelidir.
 • Uygulama alanı, odadaki nem %45-60, sıcaklık 18-21ºC olacak şekilde montaja uygun olmalıdır. Uygulama dış pencere ve kapılar takılıp iç sıva kuruduktan sonra yapılmalıdır.
 • Alt temel uygun bir buhar bariyeri üzerine yapılmalı ve UNI 11371 standartlarında belirtilen özelliklere sahip olmalıdır.
 • Beton alt temelin nemi, UNI 10329 standartlarında belirtildiği şekilde “karbit nemölçer” kullanılarak ölçülmelidir. UNI 11371:2010 standartlarına göre, geleneksel bir beton alt temelde değer ağırlığa göre %2,0’a eşit ya da bu değerinde altında olmalı, anhidrit şapta ise bu değer %0,2’ye eşit ya da altında olmalıdır.
 • Ahşap paneller belirtilen teknik ya da tekniklere göre monte edilebilir. Sabitlenen döşemede yalnızca iki komponentli yapıştırıcı ya da eşdeğeri kullanılmalıdır. Sabitlenmeyendöşeme için ek yerlerinde vinil yapışkan kullanmak gerekir. Her zaman çevredeki duvarlar ile ahşap döşeme arasında en az 8/100 mm boşluk bırakın. Bu boşluk daha sonra uygun kalın bir süpürgelikle kapatılacaktır. Sızan yapışkan, alkol, çözücü ya da diğer incelticiler kurumadan derhal temizlenmelidir. Bir “temizleyici madde” kullanılması gerekiyorsa yüzeye zarar vermemesi açısından (özellikle de yağlanmış ve verniklenmiş/cilalanmış döşemeler için) nötr ve zarar vermeyen temizleyiciler kullanın. Ürünün zemine zarar vermediğinden emin olmak için döşenmemiş numuneler üzerinde test etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.
 • Yalnızca belirtilen türde ahşap için gerekli olan “ısınımlı” şap, yalnızca şap UNI EN-1264-4 standartlarında atıldıktan ve en az bir tam ısıl çevrim gerçekleştirip (2 çevrim daha iyi olacaktır) ısıtma/soğutma sisteminin düzgün şekilde çalıştığından emin olduktan sonra atılır. Şap atıldıktan sonra ise parke döşenmeden en az 7 ile 10 gün arasında çalıştırılmalıdır.Daha iyi sabitlik ve ısı iletimi sağlayabilmek için malzemenin yapıştırılması en iyi yoldur.
  Yüzer sistem montaj yapıldığında (mümkünse) özel bir “termal köpük” kullanılması gereklidir. Kış mevsiminde ısıtma ilk kez açıldığında ısıtma sistemini kademeli olarak çalıştırın. Isıtma sıvısının sıcaklığı 26/29ºC’yi geçmemelidir. Odadaki nemin %45 ila %60 arasında kalmasına dikkat ediniz. Panelin anormal şekilde büzüşerek çatlak ve yarıkların oluşmasını önlemek için parkeyi halıyla ya da diğer termal yalıtkan maddelerle kaplamaktan kaçının.
 • Parkenin ham olarak tedarik edildiği durumlarda parke mümkün olan en kısa süre de sonlandırılmalıdır.
 

 

KURULUM

BÜYÜK PANEL 20 mm
PANEL 15 mm
(ses geçirmez mat ile birlikte) sabitlenmeyen ya da iki bileşenli yapıştırıcı (ya da eşdeğeri) ile montajını yapın. Sabitlenmeyen montaj durumunda lamba ve zıvana uçlarını birleştirmek için vinil yapıştırıcı kullanın

2 KATMANLI 14 mm PARKE
2 KATMANLI 10 mm PARKE
MACAR (CHEVRON) (45º e 30º)
BALIKSIRTI
MOTİFLİ VE KARO PARKE

Bu ürünün montajı yalnızca iki bileşenli yapıştırıcı
ya da eşdeğeri ile yapıştırılarak yapılır.

DÖŞEME ALTI ISITMA ÜZERİNE MONTAJ

Meşe ve ceviz UNI EN 1264-4’e uygun alt döşemelerin üzerine monte edilebilir.
Montajdan önce ısıtma/havalandırma sisteminin mükemmel şekilde (su ya da buhar sızıntısı olmaksızın) çalıştığından emin olun. Döşeme altı malzeme ısıtma sisteminin en az iki kez açılıp kapatılması ve çevre sıcaklığının 18/20 ºC (ısıtma kapalı iken) olması ile uygun hale getirildikten sonra ve en az 7 ile 10 gün çalıştırıldıktan sonra ürün döşenmelidir. iki bileşenli bir yapıştırıcı ya da eşdeğeri ile montaj tavsiye edilir; 20 mm üç katmanlı BÜYÜK PANEL ile 15 mm üç katmanlı BÜYÜK PANELİN sabitlenmeyen montajı için uygun bir mat kullanılması gerekmektedir.
YALANCI AKASYA, KİRAZ ve KARAAĞACIN ısı üzerine monte edilmesi tavsiye edilmemektedir.
Daha fazla yardım ya da açıklamaya ihtiyaç duyarsanız lütfen teknik birimimizle irtibata geçiniz.


 
 

PARKE BAKIM ÖNERİLERİ

Modern dekorasyon konseptleri için iç tasarımda parkeler önemli bir rol oynar. Diğer dekor bileşenlerinde olduğu gibi parkelerin bakımı da çok önemlidir. Yalnızca birkaç basit bakım işlemi parkelerinizi uzun bir süre mükemmel şekilde koruyacaktır. Bakım işlemine içerideki ortamdan başlıyoruz: Bizim yaşadığımız mekan parkemizin de “yaşadığı” mekandır. Sıcaklığı sürekli 16ºC ila 22 ºC arasında ve nemi %45 ila %65 arasında tutmanızı tavsiye ediyoruz. Böyle bir mekan size sağlıklı bir ortam sunacak ve parkenizin uzun süre sağlam kalmasını sağlayacaktır.
Diğer bir önlem de girişe iyi kalite bir mat yerleştirmektir. Bu mat ayakkabılarınızı en iyi şekilde temizlemenizi sağlayacak ve böylelikle parkenin üzerine kum ve küçük taşları taşıyarak parkeyi çizmenizi önleyecektir. Rutin temizlik ve toz alma esnasında parkelere özel yumuşak fırçalı bir elektrik süpürgesi ya da pazarda sıklıkla rastlanan antistatik bezleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. MardeganLegno parkenizin periyodik silme sürecinde parke ister vernikli ister oil/wax bitişli olsun PALLADIO deterjan gibi nötr bir deterjan kullanın. Parkeyi yumuşak ve suyu iyi sıkılmış bir bezle silin. Zemini gereğinden fazla ıslatmaktan kaçının. Güçlü deterjanlar ya da zemine zarar verebilecek herhangi türden bir asit kullanmaktan kaçının.
Olağandışı bakım durumları için parkenin yüzeyinin türüne bağlı olarak özel temizlik ürünleri kullanın.
Vernikli parkelerde VIVALDI ürünümüzü kullanabilirsiniz: parkeyi orijinal görüntüsüne kavuşturarak verniği küçük çiziklerden ve kirden koruyan bir bileşim.
Oil/wax uygulanmış parkelerde TINTORETO ürünümüzü kullanınız. Bu ürün özellikle oil/wax ile bitirilmiş yüzeyin beslenmesi ve yenilenmesi için tasarlanmıştır.
Kullanımı kolaydır ve oldukça etkilidir.


 
 

TEMiZLEME VE RUTİN BAKIM

 • Parkenizi iyi durumda tutmak için : evinizin girişine bir mat koyun; düzenli olarak parkenin tozunu alın; nemli bir bezle ve nötr parkeler için üretilmiş köpüksüz bir deterjanla temizleyin.
 • Periyodik olarak bitiş türüne göre (vernikli, yağlı ya da wakslı) özel bakım ve/veya koruyucu ürünler kullanın. Bu ürünlerin kullanılması özellikle oil ve wakslı bitişler için temel ve zorunlu bir işlemdir. Mühendislik birimimiz bitiş türüne göre kullanabileceğiniz en iyi ürünleri tavsiye etmek üzere hizmetinizdedir.
 • Parke üzerinde çatlak, şişlik ve çıkıntıların oluşmasını önlemek için parke monte edildiğinde mevcut olan uygun ortam sıcaklığı ve nem koşullarını koruyun.

EN UYGUN ÜRÜN KULLANIMI VE KORUMA İÇİN TALİMATLAR

 • Zeminin üzerine özellikle parkenin küçük kısımları üzerinde yoğunlaşan ağır yük yüklemekten kaçının.
 • Parkenin montajı yeni yapıldığında zemini halı ya da diğer nesnelerle kaplamaktan kaçının.
 • Sivri ya da keskin uçlu cisimler çiziklere ve izlere neden olabilir.
 • Evcil hayvanlar çizik/iz ve leke/halkaların oluşmasına neden olabilir.
 • Nesne ve mobilyaların tekerlekleri varsa tekerleklerinin parkeler için kauçuk tekerleklerden olmasına dikkat edin.
 • Köz ya da ateş düşmesi yanıklara neden olabilir.
 • Ultraviyole ışınları zamanla rengin ve parkenin tonunun değişmesine neden olabilir (oksitlenme etkisi).
Daha fazla bilgi ve açıklama için mühendislik birimimiz hizmetinizdedir.

VIVALDI

PARKELER iÇiN YENiLEYiCi CiLA

Doğal cilalar su bazlı emülsiyon. Parkeyi yeniler ve mat ve aşınmış yüzeyleri korur. Vernikli ve doğal ya da boyalı yağlı parkelerin periyodik bakımı için üretilmiş bir üründür.


KULLANMA TALİMATLARI: UygunMardegan deterjanı ile zemini temizledikten sonra yumuşak nemli bir bezle Vivaldi’yi saf halde ya da seyrelterek uygulayın. Ürünü eşit şekilde yayın ve kurumaya bırakın. Bir saat sonra yenileyici cilayı kuru ve yumuşak bir bezle kurulayın. Çocukların erişemeyeceği yerde saklayın. Donmasını engelleyin- Oda sıcaklığında saklayın.

TINTORETTO

Yağlı ve wakslı ahşap zeminler için doğal sabun

Yağlı parkelerin sık sık gerçekleştirilen temizliği için tavsiye edilen doğal sabun. Ahşabı temizleyip besleyerek yağ uygulamasının koruyucu özelliklerini geliştirir. Beyazlatılmış ahşap zeminler için beyaz türü mevcuttur.


KULLANMA TALİMATLARI: Kullanmadan önce çalkalayın. 5 litrelik ılık suya iki kapak Tintoretto dökün. Yüzeyi iyice sıkılmış nemli bezle silin. Durulama gerektirmez. Periyodik bakım için Vivaldi yenileyici cilanın kullanılması tavsiye edilir. 648/2004 sayılı Yönetmelik ve müteakip tadil ve düzeltmelere göre, (%5-15) sabun içerir. Çocukların erişemeyeceği yerde saklayın. Donmasını engelleyin- Oda sıcaklığında saklayın.

PALLADIO

Ahşap zeminler için nötr sabun

Özellikle parkelerin sık sık temizlenmesi için uygun oldukça yoğun nötr sabun. Nötr pH ve cila içeriği sayesinde ahşabı koruyup hoş bir ev sabunu kokusu bırakarak zemini temizler ve yeniler.


KULLANMA TALİMATLARI: Kullanmadan önce çalkalayın. 5litrelik ılık suya iki kapak nötrPalladio sabun dökün. Yüzeyi nemli ve iyi sıkılmış paspasla silin. Durulama gerektirmez. Periyodik bakım için Vivaldi yenileyici cilanın kullanılması tavsiye edilir. 648/2004 sayılı Yönetmelik ve müteakip tadil ve düzeltmelere göre, >%90 EDTA (<%5) biyoçözünürlüklünoniyoniktansiyoaktif parfüm içerir. Çocukların erişemeyeceği yerde saklayın. Donmasını engelleyin- Oda sıcaklığında saklayın.