TR EN
Ham Maddeler
HAM MADDELER

MardeganLegno kütükleri doğrudan FSC sertifikalı Avrupa ormanlarından alır. Bu da ahşabın kalitesi ve kaynağını tam manasıyla kontrol edebilmemizi sağlar. Kullanılan tüm diğer ham maddeler (köknar, huş kontrplak paneller), kaliteyi garanti eden ve FSC işaretini belgeleyen şirketlerden alınır. Üretim için kullanılan diğer yapı malzemeleri (yapıştırıcılar, dolgular ve bitiş için kullanılan malzemeler ) önde gelen şirketlerden alınır ve bu malzemeler kesinlikle zehirli ve zararlı maddeler içermez.

20 mm 3 KATMANLI BÜYÜK PANEL

2900 mm uzunluğunda 300 mm genişliğinde büyük plakalardan oluşmaktadır. Panelin yapısı 5,2 mm gerçek ahşaptan oluşan üst katman (testere izliler 7,2 mm) ve 4,8 mm kalınlığında aynı gerçek ahşaptan oluşan denk bir alt katmandan meydana gelmektedir. Orta katman 10 mm kalınlığında göknardan oluşmaktadır. Testere izli yüzey versiyonun toplam kalınlığı 22 mm’dir. Bu plaka hem yüzer hem de yapıştırmasistem montajı için uygundur ve Avrupa meşesinden yapılırsa zeminden ısıtmalı şaplara döşemek için de uygun olur.

Mevcut ahşap türleri:
Avrupa Meşesi

Üst Masif Kalınlığı 5,2 mm meşe
Orta Tabaka 10 mm göknar
Alt Katman 4,8 mm meşe

Karışık boy 1500-2900 mm arası
Karışık en 180/250/300 mm
Kalınlık 20 mm

15 mm 3 KATMANLI PANEL

2400 mm uzunluğunda 220 mm genişliğinde plakalardan oluşmaktadır. Panelin yapısı 5,2 mm gerçek ahşaptan oluşan üst katman (testere izliler 7,2 mm) ve 4,3 mm kalınlığında aynı gerçek ahşaptan oluşan denk bir alt katmandan meydana gelmektedir. Orta katman 5,5 mm kalınlığında göknardan oluşmaktadır.
Testere izli yüzey versiyonun toplam kalınlığı 17 mm’dir.Bu plaka hem yüzer hem de yapıştırma sistem montajı için uygundur ve Avrupa meşesinden ya da Cevizden yapılırsa zeminden ısıtmalı şaplara döşemek için de uygun olur.

Mevcut ahşap türleri:
Avrupa Meşesi, Ceviz, Karaağaç, Yalancı Akasya ve Kiraz.

Üst Masif Kalınlığı 5,2 mm meşe
Orta Tabaka 5,5 mm göknar
Alt Katman 4,3 mm meşe

Karışık boy 1500-2400 mm arası
Karışık en 140/180/220 mm
Kalınlık 15 mm

14 mm 2 KATMANLI PARKE

2100 mm uzunluğunda 180 mm genişliğinde plakalardan oluşmaktadır. Panelin yapısı 5,2 mm gerçek ahşaptan oluşan üst katman (testere izliler 7,2 mm) ve 8,8 mm kalınlığında huş kontrplaktan oluşan denk bir alt katmandan meydana gelmektedir.
Testere izli yüzey versiyonun toplam kalınlığı 16 mm’dir. Bu plaka yalnızca yapıştırma sistem montajı için uygundur ve Avrupa meşesinden ya da Cevizden yapılırsa zeminden ısıtmalı şaplara döşemek için deuygun olur.

Mevcut ahşap türleri:
Avrupa Meşesi, Karaağaç ve Ceviz.

Üst Masif Kalınlığı 5,2 mm meşe
Alt Katman 8,8 mm meşe

Karışık boy 900-2100 mm arası
Karışık en 120/140/180mm
Kalınlık 14 mm

10 mm 2 KATMANLI PARKE

2100 mm uzunluğunda 140 mm genişliğinde plakalardan oluşmaktadır. Panelin yapısı 4 mm gerçek ahşaptan oluşan üst katman ve 6 mm kalınlığında huş kontrplaktan oluşan denk bir alt katmandan meydana gelmektedir. Testere izli ve yuvarlatılmış modeller 10 mm 2 katmanlı parkede mevcut değildir. Bu plaka yalnızca yapıştırma sistem montajı için uygundur ve zeminden ısıtmalı şaplarda da uygun olur.

Mevcut ahşap türleri:
Avrupa Meşesi

Üst Masif Kalınlığı 4 mm meşe
Alt Katman 6 mm meşe

Karışık boy 900-2100 mm arası
Karışık en 90/140/180 mm
Kalınlık 10 mm

FARKLI SEÇİMLER

SEÇİM A

Düz, meyilli ve dalgalı çizgili damar. Çapı 10 mm’ye kadar olan küçük budaklar ya da budak dizileri. Ahşap türlerine has olası renk tonu farklılıkları.

BENZERSİZ SEÇİM

Belirgin renk farklılıklarına sahip karışık çizgili, dalgalı çizgili ve hatta bükülü damarlar, 40 mm üzerinde sağlıklı ya da macunlu noktalar, açık ya da macunlu çatlaklar,delikler olabilir.

SEÇİM B

Karışık dalgalı çizgili ve hatta “bükülü” damarlar. Sağlıklı ya da uygun şekilde macunlanmış noktalar ya da çapı 40 mm’yi bulan nokta dizileri. Küçük sağlıklı ya da macunlu çatlaklar olabilir. Ahşap türlerine özgü renk farklılıkları delikler olabilir.

YÜZEY İŞLEMLERİ

ESKİTME

Bu işlem, “çukurların” rastgele düzenlenerek yüzeyin elle düzleştirilmesi sayesinde eskitme görüntüsünün vurgulanmasını sağlıyor. 4 kenarda da elle yapılmış düzleştirme eğimli ve düzensiz bir görüntü kazandırır. Bu süreç özellikle düz ve kadifemsi bir yüzey elde etmenizi sağlar.

KUMLANMIŞ

Bu özel MardeganLegno işlemi tamamen elle gerçekleştirilir. Yavaşça yapılan kumlama ahşaptaki hassas lifleri gidererek zamanla eskimiş görünen bir yüzey yaratır ve ahşap türlerine özgü o doğal hissi verir. 4 kenarı pahlıdır.

TESTERE İZLİ

Özel üç boyutlu işlem ahşabın görünen yüzeyinde biçme ve kuruma işlemlerinin kabartmalı izlerini bırakır. Bunlar daha sonra elle düzleştirme ile meyillendirilirve yumuşatılır. Bu süreçte masif üst tabaka 7.2 mm’dir. 4 kenarı pahlıdır.

YUVARLATILMIŞ VE ELLE RENDELENMİŞ

Elle rendeleme uzun kenarların elle yuvarlatılması ile birleşince döşemeye hoş bir dalga etkisi verir.

FIRÇALANMIŞ

Damarların en hassas kısımlarını bir dizi fırça ile işleyerek daha sert liflerin el değmemiş şekilde kalmasını sağlar. Bu işlemle oldukça doğal ve modern bir etki yaratıyoruz. 4 kenarı pahlı

ELLE RENDELENMİŞ

Uzman zanaatkarlar eskiden olduğu gibi geleneksel rende bıçakları kullanarak döşemeleri rendelerler. Rendeleme döşemeye oldukça yumuşak bir dokunuş ve görünüm kazandırır ve sizi zamanda geri götürür. 4 kenarı pahlı

ÖNCEDEN DÜZLEŞTİRİLMİŞ

Özellikle düz bir yüzey için profesyonel ekipmanla ince düzlemesi yapılmış (renkler üzerinde bu işlem gerçekleştirilemez). 4 kenarı pahlı

YUVARLATILMIŞ VE KUMLANMIŞ

Ek olarak uzun kenarların yuvarlatılması ile gerçekleştirilen aynı kumlama işlemi, biçime daha fazla vurgu yapar ve “dalga” etkisine sahip bir döşeme meydana getirir.

ELLE YONTULMUŞ

Yetenekli ahşap oymacıları tarafından gerçekleştirilen el yapımı iş, fırçalanmış yüzeyin yumuşaklığı ile bir araya gelir. Sonuç, farklı bir eskitme stilini yansıtan döşemede yeni bir elle rendeleme etkisidir.

YUMUŞAKÇA ELLE RENDELENMİŞ VE KUMLANMIŞ

Oldukça yumuşak elle rendelenmiş etkisini yalnızca büyük boyutlu panellerde elde etmek mümkündür. Sonuç yüzeyde gerçekleştirilen kumlama işlemi ile zenginleştirilir ve güzelleştirilir.

TESTRE İZLİ VE KUMLANMIŞ

Testere izi etkisine ek olarak kumlama süreci uygulanmıştır. Sonuç ise yaşanmış ve aynı zamanda oldukça doğal görünen bir döşemedir.

YÜZEY BİTİŞLERİ

PROFESYONEL “DOĞAL ETKİLİ” BOYAMA

Yüksek kalite ve en dayanıklı, formaldehit ya da diğer zehirli ya da zararlı maddeleri içermeyen profesyonel boyaların kullanılmasıyla özel olarak elde edilir. Bu tür bitişler hem doğal hem de renkli yüzeyler için kullanılır ve bakım kolaylığı ve kir ile aşınmaya karşı dayanıklılığı nedeniyle takdir toplar (bakım için teknik bilgilere bakınız).

Ayrıca Cfl-s1 kaplama sınıfı da vardır (talep üzerine fiyat belirtilir).

“HARDWAX” OIL/WAX UYGULAMASI

Formaldehit ya da diğer zehirli ya da zararlı maddeleri içermeyen özel bileşimli oil ve wax dan oluşan ürün birden fazla katman halinde el ile uygulanır. Bu bitiş (sadece Loire Castle Koleksiyonuna özel) döşemeye özel “yaşanmış” bir görüntü verir ve aşınmaya karşı dayanıklılık kazandırır. Bu bitiş zaman içerisinde döşemenin korunması için periyodik bir “besleyici” bakım (döşemenin kullanımına göre) gerektirir. Bu uygulama boyaya göre lekelere karşı daha duyarlıdır ancak aynı zamanda eski haline kolaylıkla dönüştürülebilir. (bakım için teknik bilgilere bakınız).